برای کارکرد بهتر ماشین ظرفشویی چه کنیم؟

ماشین ظرفشویی با توجه به کار کردی که دارد نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سایر وسایل الکتریکی موجود در آشپزخانه داشته، چرا که وجود انواع چربی‌ها و مخلوط مواد غذایی، می‌تواند عملکرد آن را تحت تاثیر منفی قرار دهد. برای اینکه بتوانید بهترین کارایی را از ماشین ظرفشویی داشته باشید باید یک سری اصول را در زمان استفاده و مراقبت‌های پس از آن، اجرا کنید. در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ مورد که پیروی و پیاده سازی آن روی ماشین ظرفشویی که باعث بالا رفتن عملکرد آن می‌شود آشنا می‌کنیم.

قبل از شستشوی ظرف مواد غذایی چسبیده به آن را جدا کنید
همان طور که می‌دانید وقتی ظروف مختلف غذا را به همراه مواد غذایی و انواع چربی‌های چسبیده به آن درون ماشین ظرفشویی قرار می‌دهیم عملکرد و کارایی ماشین برای نظافت ظروف پایین می‌آید. برای اینکه بتوانید کارایی ماشین ظرفشویی را بالا برید سعی کنید ابتدا ذرات مواد غذایی و چسبیده به ظروف را از آن جدا کنید تا پرسه شستشوی بدون هیچ مشکلی و به نحو احسن صورت گیرد.
بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی از آن کار نکشید
ماشین ظرفشویی نیز مانند ماشین لباسشویی دارای یک ظرفیت استاندارد است ممکن است در برخی از شب‌ها شما مهمانان زیادی داشته باشید و در انتهای شب با انبوهی از ظروف کثیف روبرو شوید. از یاد نبرید این امر نمی‌تواند دلیلی شود تا شما بیش از اندازه مجاز ماشین ظرفشویی، درون آن را با انواع ظروف پر کنید هر چقدر میزان ظروف داخل ماشین بیشتر از اندازه تعریف شده آن باشد به همان اندازه ظروف مختلف خوب شسته نمی‌شود و همچنین فشار وارده و سنگینی ظروف مختلف می‌تواند عمر مفید ماشین ظرفشویی را کاهش دهد. در مواردی که با بیش از اندازه مجاز ظروف برای شستشو روبرو شدید سعی کنید چند تکه باقی مانده را با دست بشویید شما با این کار از فشاری که ممکن است ظروف اضافه بر ماشین تحمیل کنند جلوگیری می‌کنید و با این روش عمر مفید آن را نیز افزایش می‌دهید. سعی کنید در هنگام شستشوی ظروف اضافی، ظروفی را انتخاب کنید که دارای وزن اضافه و ضخامت بیشتری نسبت به سایر ظروف هستند.
آماده سازی آب گرم برای شستشوی هر چه بهتر ظروف
قبل از اینکه اقدام به شستشوی ظروف با ماشین کنید ابتدا سوپاپ آبگرم آن را روشن کنید تا قبل از اینکه ماشین ظروف را بشوید آب گرم کافی در اختیار داشته باشد هر چقدر آب گرم کافی برای شستشوی ظرف در اختیار ماشین ظرفشویی باشد عمل شستشوی آن بهتر صورت می‌گیرد این نکته در روز‌های سرد سال بسیار مهم است؛ و میزان کارایی ماشن را بالا می‌برد.
زمان شستشو را به نسبت کثیفی ظروف خود در نظر بگیرید
این امر کاملا طبیعی است که ما برای اینکه بتوانیم هزینه برق و آب را کاهش دهیم سعی می‌کنیم زمان شستشو را در کمترین زمان خود تنظیم می‌کنیم. این کار برای شستشوی ظروفی که بسیار آلوده و کثیف هستند، به هیچ عنوان کارایی ندارد. در چنین شرایطی پس از اتمام شستشو، شما فقط با یک دست ظروف نیمه کثیف روبرو خواهید شد. این کار بیشتر شبیه به آن است که شما لباس‌های بسیار کثیف خود را در یک بازه زمانی کوتاه درون ماشین لباسشویی بریزید و انتظار داشته باشید که ماشین لباسشویی لباس‌ها را به صورت کاملا تمیز در اختیارتان قرار دهد.
استفاده از شوینده‌های مقرون به صرفه

سعی کنید برای شستشوی بهتر ظروف خود از شوینده‌های مقرون به صرفه استفاده کنید به طور مثال از شوینده‌هایی استفاده کنید که نیاز به افزودنی خاصی نداشته باشند اگر به صورت تصادفی شوینده‌هایی را خریداری کردید که نیاز به افزودنی برای تمیز کاری دارند نگران نباشید شما می‌توانید از سرکه سفید به عنوان یک مکمل تمیز کننده خوب استفاده کنید.

تمیز کردن چرخه داخلی ماشین ظرفشویی

گا‌ها دیده می‌شود وقتی چند ماه از ماشین ظروفشویی استفاده می‌شود بوی نامطبوع خاصی از آن در محیط آشپزخانه متصاعد می‌شود این بو‌ها عمدتا بخاطر ذرات غذایی است که در کانال‌های خروجی ماشین‌های ظرفشویی به دام می‌افتند. برای اینکه بتوانید از شر چنین ذراتی بد بوی در ماشین ظرفشویی راحت شوید کافی است یک فنجان سرکه سفید را درون ماشین خالی کنید سپس با روشن کردن آن اجازه دهید تا سرکه ذرات غذای چسبیده شده درون ماشین را پاک کند با این روش شما از شر بوی بد حاصل از غذا‌های مانده درون کانال‌های ماشین ظرفشویی خلاص می‌شوید.
تمیز کردن سینی تخلیه
سعی کنید در هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی سینه تخلیه آن را نیز تمیز کنید البته پس از چند ماه استفاده از ماشین ظرفشویی باید فیلتر آن را نیز پاک کنید البته در صورت نیاز به فیلتر جدید آن را عوض کنید تا کارای بیشتری برای تمیز کردن و جدا سازی ذرات غذا داشته باشد. از یاد نبرید که علت بوی نامطبوع از ماشین ظرفشویی می‌تواند بخاطر تخلیه نکردن آب درون سینی باشد.
تمیز کاری کلی ماشین ظرفشویی
معمولا پس از چند ماه استفاده از ماشین ظرفشویی ذرات غذا بین واشر‌های آبندی درب آن جمع می‌شوند این ذرات می‌تواند آبندی درب ماشین را با مشکل روبرو کنند سعی کنید مقداری از سرکه را به یک پارچه نرم بمالید و به آرامی شیار‌های و واشر‌های موجود روی درب ماشین ظرفشویی را به خوبی تمیز کنید تا ذرات به دام افتاده در شیار درب به خوبی پاک شوند. البته وجود برخی از چربی‌ها در روی ظروف و چسبیدن آن به واشر درب ماشین نیز می‌تواند مشکلاتی را برای آن فراهم کند در چنین شرایطی با استفاده از برخی حلال‌های چربی زدا و آغشته کردن آن به یک حوله نرم، نوار‌های حاشیه درب ماشین را به خوبی تمیز کنید. تا عمل آبندی به خوبی صورت گیرد.
دمای آب گرم ماشین ظرفشویی را بررسی کنید
تنظیم دمای آب گرم ماشین ظرفشویی با میزان تمیز کاری آن رابطه مستقیم دارد معمولا بهترین دما برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشوی دمایی بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ درجه فارنهایت (تقریبا ۳۸ الی ۴۹ درجه سانتی گراد) است. اگر فکر می‌کنید با افزایش دمای آب گرم درون ماشین ظرفشویی می‌توانید میزان تمیز کاری آن را بالا ببرید سخت در اشتباه هستید چرا که وقتی دمای آب بیش از اندازه بالا برود آب در محیط داخلی ماشین بخار می‌شود و این بخار توانایی پاک کردن ذرات غذا از روی ظروف را ندارد در نتیجه پس از شستشو بقایای غذا روی ظروف باقی می‌ماند. البته باشید توجه داشته باشید که اگر آب درون ماشین سرد باشد نیز ممکن است عمل شستشو به خوب صورت نگیرد.
منبع : افکار نیوز
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + نه =

دکمه بازگشت به بالا