کتاب جنایت و مکافات اثر فیودور داستایفسکی

کتاب جنایت و مکافات اثر فئودور داستایوفسکی
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

کتاب جنایت و مکافات اثر داستایفسکی نویسنده‌ی صاحب‌سبک روسی از شاهکارهای ادبیات داستانی جنایی به‌شمار می‌آید. اثری که به زیبایی به توصیف حالت‌های روحی جنایتکار، آشفتگی‌ها، تب‌ها و هذیان‌های او در قبل و پس از جنایت پرداخته است. این رمانی است که در بین آثار نویسنده بیشترین اقتباس از آن در جهان به ثبت رسیده است.

از نظر اهمیت رمان‌های داستایفسکی، به عقیده‌ی صاحبنظران جنایت و مکافات بعد از برادران کارامازوف قرار دارد. ابله، خاطرات خانه مردگان و جن‌زدگان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در کتاب جنایت و مکافات دانشجوی جوانی به نام راسکولنیکف به دلیل انگیزه‌های پیچیده‌ای که دارد مرتکب قتل می‌شود. یک روز که راسکولنیکف از رفتارهای صاحب‌خانه‌اش که زن رباخواری است به تنگ آمده او را با تبر می‌کشد و پول و جواهرات او را برمی‌دارد و پنهان می‌کند.
به دلیل حضور غیرمنتظره‌ی خواهر پیرزن مجبور به قتل او نیز می‌شود. پس از قتل، تب و هذیان به سراغش می‌آید و مدام در کلنجار روحی به سر می‌برد. او نمی‌تواند پول‌ها را خرج کند و مدام در چالش با خودش و افکارش است. با این حال از پس قاضی پرونده برمی‌آید و او را فریب می‌دهد.
اما سونیا معشوقه‌ی راسکولنیکف از از او می‌خواهد که به گناهش اعتراف کند. ساختار خوب و محتوای عمیق داستان، خواننده را به سمتی می‌برد که نگران قاتل داستان باشد تا بازرس باهوش پلیس که برای کشف جرم تلاش می‌کند. نکته این است که راسکولنیکف را نمی‌توان به راحتی محکوم کرد. داستایفسکی در این اثر افکار عدالت‌جویانه و ترقی‌خواهانه‌ی جوانان دوره تاریخی اواسط قرن نوزدهم روسیه را تجزیه و تحلیل می‌کند.
او در نظر داشت این داستان را از زبان راسکولنیکف روایت کند ولی اثر منتشرشده به صورت سوم شخص مفرد نگاشته شده است. جنایت و مکافات در سال ۱۸۶۶ در یک نشریه چاپ شد. این رمان داستایفسکی را نه‌تنها در روسیه، بلکه در عرصه‌‌ی بین‌المللی به اوج شهرت رساند. این رمانی از داستایفسکی است که در بین کتاب‌های او بیشترین اقتباس از آن (۱۸ اقتباس) به ثبت رسیده است.

خرید کتاب جنایت و مکافات دیجی کالا

پربازدید ترین مطالب

دکمه بازگشت به بالا